Al. Pokoju 1A
801 555 556 kontakt@lzakrzewski.pl
Ciekawe porady oraz najnowsze trendy w tematyce mebli biurowych.

Nowe sposoby pracy: dlaczego wybrać współpracę?

Flex Office, czyli elastyczne biuro, to brak dedykowanego biura w miejscu pracy. Codziennie rano pracownik, wyposażony w swój smartfon i laptop, osiedla się wszędzie tam, gdzie znajdzie miejsce.

W przeciwieństwie do bezosobowej, ale bardzo indywidualnej otwartej przestrzeni, Flex Office promuje łączenie zasobów, które pozwalają pracownikom na codzienne wykonywanie ich zawodu, od sali konferencyjnej po lampę biurkową.

Ale Flex Office nie zatrzymuje się na progu lokalu, ponieważ obejmuje telepracę i pracę "pod kontrolą" u klienta, wykonywaną przez mniej lub bardziej długi okres czasu.

Powodem, dla którego Flex Office od dwóch lat otrzymuje dużo atramentu jest to, że rozwiązuje rosnący paradoks: puste przestrzenie biurowe i zapakowane sale konferencyjne. Nie bez powodu więc koncepcja ta zdobyła już uznanie dużych firm, takich jak Adidas, Bouygues Télécom i BNP Paribas.

Wdrożenie, filozofia, ale także zyski finansowe, mówimy Państwu wszystko o Flex Office. Obiecane.

Witamy w nomadycznym pracowniku
Zdecydowanie innowacyjny, Flex Office zrywa z kilkoma ugruntowanymi tradycjami w świecie korporacyjnym. Pierwszą i najbardziej symboliczną jest siedzący tryb życia. Powstanie organizacji open space w latach 50-tych i jej rozwój w latach 90-tych, wspierany przez amerykańskie produkcje filmowe i telewizyjne, szeroko spopularyzowało ideę, że biuro jest przestrzenią osobistą.

Jednak to, czego nie spodziewano się w otwartej przestrzeni, to rozwój technologii cyfrowej i miniaturyzacja elektroniki. W miarę jak komputer staje się laptopem i telefonem komórkowym, biuro pozostaje nie do zatrzymania, a przestrzeń otwarta staje się coraz bardziej złośliwa.

W obliczu rosnącej przepaści między rzeczywistością koczowniczych zastosowań a siedzącym trybem życia w przestrzeni roboczej, Flex Office jest jasną odpowiedzią na organizację, która stała się nieefektywna, a nawet przyniosła efekt przeciwny do zamierzonego.

Open Space: święty Graal dla jednych, piekło dla innych.

Rzeczywiście, dalekie od odczłowieczenia firmy, elastyczne biuro oddaje jej treść. Sprowadza pracownika do poruszania się w niej, do bezpośredniej wymiany z jej zespołami, zamiast faworyzowania poczty elektronicznej, co jest czasochłonne i czasem jest źródłem nieporozumień. W fazie projektu pozwala nawet znacznie łatwiej i szybciej połączyć różne, pozornie odległe, transakcje.

Oczywiście wymaga to rygorystycznego przygotowania merytorycznego, co wiąże się z ryzykiem spowodowania kłopotów i frustracji. Dlatego każdy pracownik musi mieć laptopa i smartfona. Firma ze swojej strony musi posiadać co najmniej następujące urządzenia i usługi:

niezawodną sieć Wi-Fi, wydajne połączenia w każdym miejscu, system przechowywania plików (np. w chmurze), system rezerwacji sal konferencyjnych, system wymiany wewnętrznej (sieć społeczna, Slack, Intranet).
>> Odkryj rozwiązanie Cowork.io's shared and collaborative space management solution.

Przestrzeń robocza? Nie, środowisko pracy
Druga tradycja zachwiana przez Flex Office polega na tym, że jest to biuro zaprojektowane tak, aby być wszystko w jednym. Otwarta przestrzeń zobowiązuje więc swojego właściciela do elastyczności w jej użytkowaniu: miejsca koncentracji, spotkań, rozpraszania uwagi, a czasem nawet cateringu.

Wbrew pozorom elastyczne biuro jest przekonane, że istnieje nie jedno, lecz miejsca pracy zaprojektowane tak, aby sprostać wymaganiom pracowników w różnych porach dnia. Dlatego też miejsca te są zaprojektowane jako atmosfery przyczyniające się do maksymalizacji efektywności wykonywanego tam zadania:

Sala konferencyjna do dyskusji z zespołem, miejsce na burzę mózgów do faz tworzenia, pokój telefoniczny do rozmów z klientami, dom maksymalnej koncentracji.


> Przeczytaj też: Flex office: jak dokonać udanego przejścia?


Upiec cztery pieczenie na jednym ogniu
Czy tego chcesz, czy nie, mobilność staje się coraz bardziej popularna w pracy. Prawie 17% francuskich pracowników pracuje zdalnie, co najmniej jeden dzień w tygodniu. A powody, aby wierzyć w odwrócenie trendu są zerowe.

Jeśli dodamy do tego podróże klientów, zwolnienia lekarskie i czas wolny od pracy lub po prostu spotkania, to średni wskaźnik wakatów na danym stanowisku we Francji szacuje się na 40%. Podczas gdy presja na nieruchomości nie maleje, biura są coraz bardziej... puste. Jednym z głównych powodów przejścia na Flex Office są więc względy finansowe. Bardzo atrakcyjne, niemniej jednak należy traktować je z największą ostrożnością, ponieważ jedną z zasad elastycznego biura jest ... posiadanie mniejszej liczby stanowisk pracy niż pracownicy!

Powierzchnia salonowa firmy w Flex Office

Czy należy również pamiętać o wzroście produktywności związanym z telepracą? Mniej zestresowani i zmęczeni pracownicy widzą, że ich zdrowie jest zagrożone.

Nowe sposoby pracy rozwinęły się dzięki zmianie organizacji, nowym praktykom, ale przede wszystkim dzięki oczekiwaniom pracowników. Obecnie na całym świecie rozwijają się nowe sposoby i miejsca pracy.
Te metody pracy, które rewolucjonizują nasz sposób pracy, promują współpracę i zwiększają efektywność. W związku z pojawieniem się nowych sposobów pracy, często trudno jest dokonać wyboru. Dziś skoncentrujmy się na pracy zespołowej! Nasz kolejny artykuł będzie poświęcony flexoffice.


> Przeczytaj też: Nowe sposoby pracy: dlaczego wybrać flexoffice?


Dlaczego wybrać współpracę dla swojej firmy?
Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to dlatego, że prawdopodobnie już myślisz o tym, jak zorganizować swój biznes. Być może Twój biznes działa z pracownikami często w terenie, lub z rozproszonymi zespołami. Być może szukasz nowych sposobów na innowacje i nowe sposoby pracy. Tak więc współpraca szybko przychodzi na myśl, że ułatwia współpracę zespołową i innowacyjność. Ale czy teraz współpraca naprawdę jest dla Ciebie właściwa?

Potrzeba elastyczności, kreatywności i współpracy? Powiedz "tak" dla coworkingu!
Coworking został pierwotnie wynaleziony w celu umożliwienia osobom pracującym na własny rachunek nie pozostawania w izolacji i pracy w otoczeniu porównywalnym do tego w przedsiębiorstwie. Dziś współpraca jest uważana za miejsce kreatywności, spotkań i innowacji w takim stopniu, że przedsiębiorstwa przyjrzały się jej bliżej. Rzeczywiście, niektóre przedsiębiorstwa zachęcają swoich pracowników do pracy w miejscach pracy, a inne posuwają się jeszcze dalej, do tego stopnia, że przenoszą tam firmę. Wybór metody coworkingu pozwala na ograniczenie kosztów, ponieważ często jest bardziej ekonomiczny niż wynajem własnego lokalu, ale jest to również i przede wszystkim sposób na promowanie wymiany doświadczeń.

>> Przeczytaj również: Jak promować swoją przestrzeń do pracy zespołowej?


Konfiguracja firmy w przestrzeni do pracy zespołowej pozwala na większą elastyczność.
Często trudno jest dokładnie przewidzieć rozwój Twojej firmy. Tak więc przy pracy zespołowej nie ma presji najmu. Możesz zarezerwować powierzchnię na dzień, tydzień lub nawet rok. W przypadku coworkingu nie ma wątpliwości co do wyposażenia pomieszczeń, wszystko jest już obecne i często jest zorganizowane w sposób, który sprzyja współpracy i dobremu samopoczuciu pracowników. Dwa kryteria, które odpowiadają oczekiwaniom pracowników, a dokładniej nowego pokolenia, to doskonały sposób na przyciągnięcie młodych talentów.

Przestrzenie do pracy tymczasowej nie są już używane tylko przez osoby rozpoczynające działalność gospodarczą i młodych przedsiębiorców. Rzeczywiście, pomysł ulokowania pracowników w przestrzeni coworkingowej przemawia do coraz większej liczby firm, od najmniejszych do największych. Firmy takie jak Accenture i Coca-Cola zbudowały nawet własne przestrzenie do współpracy, aby zapewnić lepsze doświadczenie pracy. Firmy, które już przyjęły ten sposób pracy, pokazują, że pracownicy więcej inwestują w swoją pracę.

Renault to zrozumiał i dlatego firma zdecydowała się na zainstalowanie tam swoich zespołów zajmujących się transformacją cyfrową. Strategiczny wybór mający na celu "zobaczenie jak zespoły wprowadzają innowacje i budują nowe projekty" określa rzecznik Renault. Dodaje, że chodzi o to, aby "zanurzyć się w duchu startu, w interakcji i zręczności, która się z tym wiąże".

Alibaba, gigant e-commerce, uruchomił się w przestrzeni roboczej we Francji, aby przyjść i przetestować francuski rynek. Jakie są powody tego wyboru? Elastyczność! Brak gwarancji finansowych, możliwość wynajmowania nowych stanowisk pracy w zależności od zatrudnienia, a wręcz przeciwnie, możliwość ich łatwego usunięcia w przypadku odejścia pracowników. Krótko mówiąc, elastyczność, która nie byłaby możliwa dzięki posiadaniu własnej siedziby.

>> Przeczytaj także: 10 niezbędnych kroków do otwarcia przestrzeni roboczej
Jeśli pomysł założenia firmy w przestrzeni do współpracy Cię interesuje, wybierz przestrzeń, która przede wszystkim zaspokoi Twoje potrzeby i będzie odpowiadała Twojej działalności. Jeśli Twoi pracownicy często muszą się odizolować, aby prowadzić rozmowy biznesowe lub muszą spotykać się na jednorazowych spotkaniach, wybierz salę do pracy, w której znajdują się ciche pomieszczenia i sale konferencyjne z niezbędnym wyposażeniem.


Źródła:

Flex office, coworking... co jest dla mnie dobre? - immobilier.cbre.fr

Dlaczego Facebook, Alibaba i Renault rozpoczynają współpracę - bfmbusiness.bfmtv.com