Al. Pokoju 1A
801 555 556 kontakt@lzakrzewski.pl
Ciekawe porady oraz najnowsze trendy w tematyce mebli biurowych.

3 Sposoby na stworzenie zwinnej przestrzeni roboczej w małym biurze

Jeśli masz ochotę na pracę w trybie zwinnym w swoim biurze, ale twoja przestrzeń jest niewielka, co powinieneś zrobić?

Czy musisz całkowicie zrezygnować z tego pomysłu, czy też możesz nieco zmodyfikować tę metodę, aby sprawić, że będzie ona działać zarówno w Twojej przestrzeni, jak i dla Twoich pracowników?

Jak w przypadku każdego systemu biurowego, dowód jest w sposobie, w jaki sprawisz, że będzie działał, a nie w jakichkolwiek gwarancjach. Oznacza to, że musisz stworzyć wersję na miarę, taką, która będzie pasowała do Twojego biura, rodzaju wykonywanej pracy i pracowników w Twojej przestrzeni, którzy codziennie siedzą na swoich krzesłach biurowych, wykonując pracę, która sprawia, że tryby Twojej operacji poruszają się płynnie. Z tego powodu zwinna praca jest nadal możliwa, nawet jeśli Twoje biuro nie jest szczególnie duże.

Powodem, dla którego jest to niewielki problem jest to, że zwinne miejsce pracy ma zazwyczaj określone strefy, które pozwalają na funkcjonowanie całego systemu. Sprawdź poniższą infografikę, która przedstawia te strefy w nieco bardziej szczegółowy sposób.

WSTAW INFOGRAFIKĘ TUTAJ - https://allwork.space/2016/07/infographic-5-elements-of-an-agile-workspace/

Jak widać, aby naprawdę oddać sprawiedliwość pracy zwinnej, potrzebujesz dużo miejsca na podłodze, aby wdrożyć te strefy. Jednak nadal istnieją korzyści z pracy w małym biurze i nie oznacza to, że nie można wprowadzić modelu zwinnego w jakiejś formie. Jedynym problemem jest to, że prawdopodobnie nie będziesz w stanie mieć pełnego zakresu stref, chyba że wyremontujesz i powiększysz swoje biuro. Oczywiście będzie to kosztować, a to często pieniądze, których małe firmy po prostu nie mają.

Jak więc można podejść do systemu agile working, gdy biuro jest trochę mniejsze?

Zdecyduj się na strefy, które są dla Ciebie najważniejsze - Możesz nie potrzebować strefy przyłożenia, ale na pewno będziesz potrzebował stref współpracy i stref ciszy. Pozostają więc przestrzenie do spotkań i breakoutów. Prawdopodobnie masz już salę konferencyjną, więc to można odhaczyć, a w tym przypadku musisz znaleźć obszar do breakoutu. Czy można do tego celu zaadaptować inne pomieszczenie? A może w stołówce? Jeśli myślisz kreatywnie, być może uda ci się wdrożyć cztery z pięciu stref, co nadal pozwoli ci pracować w sposób zwinny.

Zdecyduj, co oznacza dla Ciebie zwinność - Oczywiście każdy system ma pewne pole manewru i musisz po prostu zdecydować, co zwinność oznacza dla Twojej firmy. Czy oznacza to, że oferujesz swoim pracownikom możliwość pracy poza biurem, być może w przestrzeniach co-workingowych lub nawet kawiarniach? W takim przypadku wielkość biura nie ma znaczenia! Chodzi tu bardziej o ideę stojącą za zwinną pracą niż o rzeczywisty model tego, jak powinno wyglądać biuro, a poprzez usprawnienie tego, co uważasz za zwinną pracę, możesz nadal podążać tą drogą, nawet jeśli Twoje biuro jest małe.

Poszukaj możliwości rozbudowy - To nie jest tak drastyczne, jak się wydaje. Nie sugerujemy całkowitego remontu, ale warto sprawdzić, czy jest jakiś sposób na powiększenie biura. Zwinne miejsca pracy mają zazwyczaj otwarty plan, ale to nie znaczy, że tak musi być w twoim przypadku. Jeśli masz wolne biuro na dole, czy może to być Twoja strefa ciszy? Jeśli masz ogród zimowy na innym piętrze, czy mógłbyś go wykorzystać jako przestrzeń do współpracy? Myśl kreatywnie i zbadaj opcje rozszerzenia swojego biura poza cztery ściany, które masz teraz.

Wykorzystując te trzy pomysły, można obejść problem małego biura i nadal stosować bardzo udany model pracy zwinnej w swojej firmie. Wystarczy tylko trochę kreatywnego myślenia i być może zmiana sposobu, w jaki praca zwinna "powinna" wyglądać, aby stworzyć inny rodzaj systemu dla Ciebie.