Al. Pokoju 1A
801 555 556 kontakt@lzakrzewski.pl
Ciekawe porady oraz najnowsze trendy w tematyce mebli biurowych.

5 elementów psychologii miejsca pracy, na które musisz zwrócić uwagę

Jako menedżer, jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać swoich pracowników i zapewnić im maksymalną produktywność, musisz zrozumieć, jak ludzie pracują w ogóle.

Nie oznacza to, że musisz pójść na uniwersytet i zrozumieć, jak działa umysł, ale oznacza to, że musisz poznać swoich pracowników i zrozumieć, co ich kręci. Można to osiągnąć jedynie poprzez bycie świadomym, poznanie ich i traktowanie jak istot ludzkich, a nie numerów na liście w miejscu pracy.

Psychologia miejsca pracy nie jest tak trudna, jak się wydaje. Wiele z nich można zrozumieć, stawiając się na miejscu jednego z pracowników i rozumiejąc, jak byśmy się czuli w tej samej sytuacji. Aby to ułatwić, przyjrzyjmy się 5 elementom, które musisz zrozumieć, jeśli chcesz uzyskać maksymalną motywację w miejscu pracy i dodatkową produktywność.

Wspieranie różnorodności, równości i integracji

Powyższe trzy terminy słyszy się obecnie bardzo często, a to dlatego, że są one tak ważne dla pracowników. Zapewnienie, że wszyscy są traktowani tak samo, jednakowo i mają takie same możliwości, niezależnie od wieku, religii, rasy, niepełnosprawności, seksualności czy czegokolwiek innego, oznacza, że wszyscy są skupieni i zmotywowani, aby jak najlepiej pracować dla firmy.

Prowadzenie polityki równości, różnorodności i inkluzywności ma również duży wpływ na przyciąganie nowych talentów do firmy, ponieważ będą oni przekonani, że jest to firma, która dba o swoich pracowników.

Psychologia kolorów

Czy wiesz, że kolory w projekcie biura mogą wpływać na samopoczucie pracownika i jego motywację do pracy? Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak poprawić motywację w miejscu pracy, przyjrzenie się projektowi biura jest kluczowe. Wybierz kolory, które inspirują kreatywność i pomagają wnieść do przestrzeni poczucie szczęścia i motywacji.

Dzięki temu przekonasz się, że kolory w projekcie biura mogą faktycznie zwiększyć produktywność.

Redukcja stresu

Stres jest cichym zabójcą. Możesz myśleć, że uczucie stresu jest normalne, ale kiedy jest długotrwałe i ekstremalne, jest bardzo złe dla zdrowia i dobrego samopoczucia i może być śmiertelne w najgorszych scenariuszach. Stres wywiera ogromną presję na serce i tworzy bardzo negatywny obraz dla zdrowia psychicznego.

Pracodawcy, którzy skupiają się na redukcji stresu i oferują strategie pomagające pracownikom zmniejszyć ilość stresu, który odczuwają w pierwszej kolejności, zawsze będą inspirować motywację i produktywność swoich pracowników.

Upewnij się, że skupiasz się na tworzeniu przestrzeni, która jest wygodna i wspierająca, że oferujesz politykę otwartych drzwi dla każdego, kto chce porozmawiać, i upewnij się, że obciążenie pracą jest sprawiedliwe i równomierne w całej rozciągłości, bez niesprawiedliwych terminów i nierealistycznych celów, których się oczekuje.

Ludzka potrzeba bycia docenionym

Jako ludzie, wszyscy chcemy czuć się doceniani i potrzebni. Jeśli poprosisz swoich pracowników o ich opinie i sugestie oraz poważnie potraktujesz to, co otrzymasz, zaczniesz budować poczucie zaufania w biurze. Twoi pracownicy poczują się docenieni i wysłuchani, a to podniesie morale, a więc i motywację.

Nie jest dobrze prosić o opinie, a następnie nie brać ich pod uwagę. Nie możesz działać zgodnie z każdą otrzymaną sugestią, ale jeśli któraś z nich ma uzasadniony sens, wypróbuj ją i zobacz, co z tego wyniknie. Gdy pracownicy zobaczą, że traktujesz sugestie poważnie, z większym prawdopodobieństwem przedstawią ich jeszcze więcej, a ich poczucie bycia docenionym wzrośnie.

Zrozumienie typów osobowości

Jako menedżer nie możesz oczekiwać, że będziesz rozumiał każdego ze swoich pracowników bardzo szczegółowo, ale powinieneś być w stanie wiedzieć, jaki typ osobowości posiadają. Czy są introwertykami, ekstrawertykami, czy może ambiwalentami, czyli mają w sobie trochę z obu tych cech?

Wiedząc to, możesz zmienić swój styl zarządzania, aby pomóc im reagować w najlepszy sposób. Ekstrawertycy wolą środowiska społeczne i wyzwania, natomiast introwertycy wolą spokojniejsze środowisko pracy i lubią rozbierać problemy na czynniki pierwsze i analizować je. Znając te informacje, możesz dostosować swój styl, aby jak najlepiej zmotywować swoich pracowników.

Wykorzystanie tych pięciu elementów psychologii miejsca pracy zwiększy motywację, morale i produktywność w Twoim biurze.