Al. Pokoju 1A
801 555 556 kontakt@lzakrzewski.pl
Ciekawe porady oraz najnowsze trendy w tematyce mebli biurowych.

Czy doświadczalne miejsce pracy jest miejscem produktywnym?

Biura nie są już tylko biurami.

Mamy przestrzenie kreatywne, przestrzenie typu open space, przestrzenie typu agile, a także nowe przedsięwzięcie, zwane miejscem pracy opartym na doświadczeniu.

Doświadczalne miejsce pracy koncentruje się na doświadczeniach osób w nim pracujących, a jego celem jest podniesienie morale i ducha zespołu, a tym samym zatrzymanie obecnych pracowników i przyciągnięcie nowych talentów. Jest to wyjątkowa przestrzeń i każde biuro, które zdecyduje się pójść tą drogą, będzie miało zupełnie inny projekt. Dzieje się tak dlatego, że koncentruje się na pracownikach, a każda grupa pracowników jest inna!

Doświadczalne miejsce pracy będzie prawdopodobnie jasne, innowacyjne i prawdopodobnie będzie miało kilka różnych przestrzeni dla każdego rodzaju zadania. Ten typ miejsca pracy jest również przeznaczony na przerwy i relaks. W niektórych większych firmach można znaleźć korty sportowe, miejsca do relaksu, a nawet przestrzenie rekreacyjne!

Zobacz ten film, który pokazuje jeden z przykładów doświadczalnego miejsca pracy.

Z tymi wszystkimi dodatkami, być może nawet innowacyjnymi siedzeniami i innymi typami mebli biurowych, możesz się zastanawiać, czy doświadczalne miejsce pracy jest miejscem produktywnym.

Mówiąc wprost, podczas projektowania miejsca pracy opartego na doświadczeniu, ważne jest, aby nie skupiać się tylko na doświadczeniu, ale także na sposobach zwiększenia produktywności. Tak, musisz pomyśleć o miejscach na przerwy i o tym, jak rozwiązać problem stresu w miejscu pracy poprzez strefy relaksu, ale musisz również pomyśleć o tym, jak rozmieszczasz biurka i czy ludzie, którzy muszą współpracować, mogą to robić swobodnie.

Chodzi o równowagę i ważne jest, aby ją osiągnąć, zapewniając korzyści dla obu stron.

Potencjalne minusy

Jeden z głównych minusów eksperymentalnego miejsca pracy jest dość kontrowersyjny, ale musimy o nim mówić, ponieważ może on postawić całą ideę na głowie, i to nie w dobry sposób.

Jeśli dajesz pracownikom obiekty rekreacyjne, przestrzenie do relaksu i cokolwiek innego, co zdecydujesz się umieścić w swoim doświadczalnym biurze, musisz upewnić się, że są one używane prawidłowo i nie są wykorzystywane. Ludzie nadal muszą siedzieć na swoich krzesłach biurowych i wykonywać swoją pracę!

Oczywiście, mamy nadzieję, że masz pracowników, którzy nie marzą o robieniu tego, i tak zapewne jest, ale jak zapewnić, że doświadczenie nie wyprzedzi produktywności?

Jest to coś, co należy dokładnie wyważyć, ale jeśli wprowadzisz rygorystyczne kontrole, Twoi pracownicy poczują się zniechęceni do korzystania z udogodnień, które im dajesz, a to całkowicie przeczy sensowi posiadania ich w pierwszej kolejności!

W tym przypadku chodzi o zaufanie i o to, aby mieć oko na poziom produktywności, aby poinformować o wszelkich potencjalnych zmianach, które należy wprowadzić. Jeśli uda Ci się to zrównoważyć i mieć oko na to, jak się sprawy mają, przekonasz się, że Twoi pracownicy będą cieszyć się całą przestrzenią, a Ty zostaniesz nagrodzony wysokim morale. Oczywiście, wysokie morale oznacza również wysoką wydajność i łatwo przekształcają się w zyski też!

Przez skupiając się na doświadczeniach związanych z chodzeniem do pracy, pomagasz ludziom osiągnąć lepszą równowagę między życiem domowym i zawodowym. Jeśli chodzi o zdrowie i dobrego samopoczucia, ta cała idea jest kluczowa. Spędzamy w pracy ogromną ilość czasu, wiele, wiele godzin, więc ważne jest, abyśmy, kiedy tam jesteśmy, czuli się komfortowo, byli szczęśliwi, wspierani, a nie ciągle obserwowali zegar i czekali na powrót do domu. To przenosi się również na życie domowe. Kiedy jesteś szczęśliwy w pracy, o wiele łatwiej jest być szczęśliwym również w domu.

W pełni połączeni, zaangażowani i szczęśliwi pracownicy oznaczają, że zobaczysz więcej pomysłów pojawiających się podczas burzy mózgów przy nowoczesnych stołach w salach konferencyjnych, lepszą jakość relacji w pracy oraz mniejszą liczbę konfliktów i błędów. Wszystko to jest świetne dla biznesu, tylko pokaże, że projekt twojego biura jest o wiele ważniejszy niż mógłbyś początkowo myśleć!