Al. Pokoju 1A
801 555 556 kontakt@lzakrzewski.pl
Ciekawe porady oraz najnowsze trendy w tematyce mebli biurowych.

Dlaczego warto stosować metody zwinne?

Jeśli dużo czytasz o różnych metodach pracy w środowisku biurowym, z pewnością słyszałeś o najnowszym trendzie w branży - pracy zwinnej. Rzecz w tym, że praca zwinna to nie jest chwilowa moda, to sposób pracy, który na pewno się utrzyma, i to z wielu korzystnych powodów.

Aby przybliżyć, jak wygląda środowisko pracy zwinnej, należy powiedzieć, że jest to przestrzeń zaprojektowana z myślą o produktywności. Jest to przestrzeń, która koncentruje się na indywidualnym zadaniu, a pracownicy mają możliwość wyboru miejsca i sposobu pracy, aby wykonać to zadanie jak najlepiej i zgodnie z najwyższymi standardami.

W zwinnej przestrzeni roboczej system biurowy jest elastyczny, kreatywny i wygodny. Często są to biura o otwartym planie, w których stosuje się najlepsze meble biurowe, aby zapewnić pracownikom komfort pracy. Biurka nie są ciasno upchane w przestrzeni, lecz rozmieszczone strategicznie, aby zapewnić przestrzeń między nimi i z myślą o określonych typach pracy.

Na przykład, można stworzyć strefę współpracy, w której znajdzie się duży stół i dużo miejsca do chodzenia, może tablica interaktywna i kolorowy, dynamiczny wystrój. Jednak strefa współpracy będzie oddalona od strefy cichej. Strefa ciszy jest przeznaczona do pracy w skupieniu, która wymaga skupienia i koncentracji. W tej strefie znajdowałyby się biurka o regulowanej wysokości, być może ekrany biurowe zapewniające prywatność oraz panele akustyczne tłumiące hałas.

Jak widać, mówimy tu o przestrzeni, która spełnia wszystkie warunki niezbędne do prawidłowego wykonania określonego zadania. Cicha praca będzie wykonywana w strefie cichej, gdzie nikt nie będzie przeszkadzał; burza mózgów i współpraca będą się odbywały w strefie współpracy, gdzie wszyscy będą mogli swobodnie rozmawiać i rzucać pomysłami.

Zwinna przestrzeń to także czas wolny, dlatego należy zapewnić pracownikom miejsca do odpoczynku i wyciszenia się przed powrotem do pracy z czystym umysłem. W tej przestrzeni warto pomyśleć o kolorach, ale także o wykorzystaniu natury, aby nadać jej uspokajający klimat, a także o wysokich stołkach, które zapewnią relaksującą atmosferę kawiarni.

Praca zwinna i eksperymentalne miejsce pracy w pewnym stopniu się pokrywają, ale praca zwinna polega przede wszystkim na wykonywaniu zadań i zapewnieniu pracownikom przestrzeni i sprzętu, aby mogli je wykonywać wygodnie i w najlepszy sposób. Chodzi o wybór miejsca pracy w danym dniu, w zależności od wykonywanego zadania. To nie jest hot desking, to swobodniejszy, bardziej swobodny sposób pracy, który jednak przynosi ogromne korzyści firmie, która się na niego zdecyduje.

Wzrost morale?

Nie jest zaskoczeniem, że zwinne środowisko pracy ma większe szanse na wzrost morale niż takie, które narzuca, co i gdzie ma być zrobione. Ten swobodny sposób pracy daje pracownikom możliwość wyboru i pokazuje, że ufasz im na tyle, że są w stanie wykonać swoją pracę prawidłowo, w sposób, w jaki sami zdecydują się ją wykonać. Wystarczy tylko dać im przestrzeń, w której będą mogli to zrobić.

Wszyscy wiemy, że gdy morale są wysokie, wzrasta też wydajność, a wydajność równa się zysk. Można zatem stwierdzić, że silny związek między morale a zyskami jest tym, na czym firmy powinny skupić swoje wysiłki.

Jeśli myślisz o przejściu na zwinność, ważne jest, aby najpierw wszystko zaplanować. Czego potrzebujesz? Gdzie umieścisz krzesła biurowe i inne meble? Jakie meble biurowe trzeba będzie dodatkowo zakupić? Zaplanowanie wszystkiego pokaże, że naprawdę się nad tym zastanawialiśmy, co w efekcie przyniesie lepsze rezultaty.

Przy podejmowaniu decyzji o przejściu na system zwinny ważne jest także uzyskanie opinii pracowników. Wprowadzenie tak dużej zmiany, choć pozytywnej, nie podniesie morale, jeśli nie skonsultuje się jej z tymi, którzy będą z niej korzystać.
Porozmawiaj z pracownikami, poznaj ich opinie i pomysły, a następnie przepracujcie wszystko razem. Efekt końcowy będzie więcej niż wart!